Strona główna » Pielęgnacja »

 Ogród a zwierzęta domowe


Przydomowy ogród to prawdziwy raj nie tylko dla nas - ludzi, także dla naszych czworonożnych przyjaciół - psów, kotów czy świnek morskich. Niestety, nasi milusińscy często czują się zbyt swobodnie w tym zielonym zakątku i niszczą cenne rośliny, kwiaty i trawę. Dlatego ogród powinien być dostosowany do ich obecności.

Aby ochronić rośliny przed zniszczeniem, powinniśmy je zabezpieczyć - ogrodzić lub zastosować repelenty, czyli nieprzyjemne dla zwierząt substancje zapachowe. Szczególnie powinniśmy zadbać o okazy cenne i wyjątkowe. Upominanie czworonoga, aby gdzieś nie wchodził czy nie podsikiwał niewiele da. Ponadto każdy właściciel psa powinien wiedzieć, że ogród nie może być jedynym wybiegiem. Psa trzeba regularnie wyprowadzać na długie spacery. Trzeba poświęcać mu dużo uwagi, bawić się z nim i rozmawiać. Zostawione w ogrodzie na cały dzień zwierzę na pewno znajdzie sobie jakieś "atrakcyjne" zajęcie - połamie właśnie pięknie kwitnącą hortensję, poturbuje naszą wspaniałą jukę, połamie delikatne rośliny czy rozgrzebie grządki w poszukiwaniu gryzoni.

Psu można wygrodzić część ogrodu, w której będzie mógł biegać i buszować do woli.
Niektóre lubią na przykład biegać wzdłuż ogrodzenia. Trzeba zostawić tam nieobsadzony niczym korytarz, szerokości nawet do metra, tak by nasz zwierzak czuł się tam swobodnie. Innym wyjściem jest pobudowanie kojca, ale pamiętajmy, że zwierzę nie może przebywać w nim zbyt długo. Kojec to natomiast dobre rozwiązanie dla zwierząt trawożernych, takich jak chomik, świnka morska czy królik.

Kilka sposobów na czworonogi

Kocimiętka, dorastająca do 30-40 cm wysokości, tworzy gęste zarośla. Posiada srebrnozielone, bardzo mocno pachnące liście. To właśnie ich zapach uwielbiają koty. Jeśli więc chcemy, aby nasz pupil przebywał w określonym zakątku ogrodu - możemy go tam przyciągnąć sadząc kocimiętkę.

Koty lubią drapać. Niestety, ostrzą także pazury na pniach drzew. Możemy spróbować przyzwyczaić je, aby drapały specjalnie dla nich wyłożony pieniek.

Koty biegające po ogrodzie będą często załatwiały tam swoje potrzeby. Aby nie robiły tego gdzie popadnie, można w jednym miejscu przygotować dla nich mini- toaletę - skrzynkę z piaskiem, który regularnie będziemy wymieniać.

Psy chętnie podsikują różne wyróżniające się w ogrodzie elementy. Wszelkie ozdoby ogrodowe, takie jak ławki, donice, skrzynie czy figurki będą często przez nich znaczone moczem. Aby tego uniknąć najlepiej po prostu z nich zrezygnować.

Co zrobić, jeśli w naszym ogrodzie zamieszkały ptaki i w budce lęgowej pojawiły się pisklęta -
a w naszym kocie kanapowcu obudziły się pierwotne instynkty łowcy?
Budkę lęgową powinniśmy zawieszać wysoko w koronie drzewa, tam gdzie nasz kot ma nikłe szanse, aby się wspiąć. Wokół pnia możemy rozwinąć specjalną kolczatkę, której zadaniem będzie zniechęcenie kota do wspinania się na nie. Jeśli zauważymy, że nasz kot ma chrapkę na ptaszka
i kręci się wokół drzewa, możemy polać go wodą z węża ogrodowego. To niemiłe przeżycie kojarzyć mu się będzie z drzewem, więc może zacznie je omijać z daleka.
Jeśli ptaki będą czuły się niepewnie w naszym ogrodzie, wyprowadzą się w inne, przyjazne miejsce.

 

O firmie |  Oferta |  Realizacje |  Pielęgnacja |  Kontakt |  Design by Goonya